Vlastný projekt? Už sa ho báť nemusíš.

  1. Domov
  2. Uncategorized
  3. Vlastný projekt? Už sa ho báť nemusíš.

Po dvoch rokoch sebaspoznávania a kurzov zameraných na manažment, leadership a mnohých iných projektových schopností, si tretiaci a tretiačky v Nexteria Leadership Academy skúšajú pretavovanie myšlienky do hmatateľnej podoby na vlastnej koži. Tretí ročník je zameraný na “Môj prínos”Rozbiehajú vlastný projekt, čo je jednou z možností, ako vieme vrátiť spoločnosti to, čo sme dostali.

Každoročne vzniknú v hlavách našich študentov a študentiek desiatky, ba aj stovky nápadov, ktoré sa bijú o to, ktorý sa nakoniec stane realitou. Od technologických startupov, cez vzdelávacie a rozvojové aktivity pre mladších školákov a školáčky či workshopy pre verejnosť až po výnimočné podujatia – to je len zlomok oblastí, ktoré sú dnes pre mladých natoľko dôležité, že im venujú najvzácnejšiu komoditu dnešnej doby – svoj čas.

prezentacia vlastneho projektu studentka NLA

Čo je to Leadership Development Project?

Leadership Development Project je bodka za štúdiom v Nexteria Leadership Academy. Cieľom záverečných projektov je ukázať mladým, že aj oni môžu byť pozitívnou zmenou pre svoje okolie. Študenti a študentky si sami vyberajú tému, ktorá im je blízka a na ktorej im záleží.

Leadership Development Projecty naučia veľa o robení zmien, o projektoch a o vedení niečoho, čo je pre nich dôležité. To všetko v bezpečnom a podpornom prostredí, kde sa za chyby netrestá, ale cih prijímame ako nevyhnutnú súčasť rastu. Vďaka silnej a podpornej komunite a dôkladnej príprave sa z manažovania vlastného projektu zrazu stáva niečo dosiahnuteľné a reálne.

Na svoje projekty sa študenti a študentky Nexteria Leadership Academy pripravujú už od druhého ročníka. Na hodnotných workshopoch a kurzoch sa zoznamujú s projektovým manažmentom či definovaním FLOW projektu. Stretávajú sa s Alumni, ktorí len pred nedávnom boli na ich mieste a ochotne im zdieľajú svoje skúsenosti. Nemalou hodnotou sú kouči a mentori z radov našich partnerov, prispievateľov či priateľov komunity, ktorí študentom a študentkám s radosťou odovzdávajú feedbacky či odporúčania.

“Aj keď každý z nás robí vlastný projekt, mám pocit, že sme v tom všetci spolu. Pomáhame si navzájom, ponúkame svoje zručnosti či network na to, aby sme dosiahli svoje ciele.” – študentka NLA.

prezentacia projektov

Nemusí ísť o nápad, ktorý zmení svet. Aj keď sa v kuchyni záverečných projektov postavili základy úspešných projektov ako Nevyhorení, denníku vďačnosti Vďakovník či marketingovej kampane pre IPčko, v NLA považujeme za úspešný projekt každý, ktorý tretiaka či tretiačku naučí niečo o sebe, svete či líderstve a zároveň niekomu (alebo niečomu) pomôže. Sú dve základné požiadavky – projekt má byť užitočný, teda spoločenský prínosný, no zároveň je osobnou výzvou a dáva študentovi či študentke v aktuálnej fáze života zmysel.

Kde nájsť na projekt inšpiráciu?

Ak máš chuť sa niečomu venovať, no nevieš, ako nájsť to pravé orechové, môžeš začať brainstormingom. Zamysli sa nad témami, ktoré sú pre teba v živote dôležité. Položiť si môžeš napríklad tieto otázky:

-Čo ma v tejto oblasti trápi?

-Existuje spôsob, ako v nej viem niečo zlepšiť a bude to mať pozitívny dopad na okolie?

-Čo táto oblasť v tomto momente potrebuje?

Ako opora ti môže poslúžiť koncept GROWNi projekty, na ktorom nájdeš množstvo rád, odporúčaní, mentorov a nástroje na validáciu tvojho nápadu.

Pokiaľ máš chuť na niečom pracovať, nemusíš silou mocou vymýšľať koleso. Možno niekto práve nejaký projekt rozbieha a zišla by sa mu pomoc. Za tvoju pozornosť určite stojí GROWNi, kde môžu začínajúce projekty nájsť parťákov do tímu.

Čas je najvzácnejšia komodita dnešnej doby. Venuj ju tomu, čo dáva tebe najväčší zmysel. Nájdi si projekt, pri ktorom bude tvoje srdce pišťať od radosti, že ho môže robiť.

Mám nápad na projekt. Čo teraz?

Feedbacky. Research.

Zmapuj si ľudí v tvojom okolí, ktorí ti vedia dať na projekt relevantnú spätnú väzbu. Zameraj sa na dve skupiny ľudí. Prvá skupina sú ľudia, ktorí robia niečo podobné a vedia ti pomôcť najmä po odbornej stránke svojou expertízou. Dôležité je poznať tvoju cieľovú skupinu. Nájdi svojich potenciálnych zákazníkov a spýtaj sa ich na názor. Zaloviť môžeš medzi spolužiakmi, kolegmi, odborníkmi z paxe či profesormi v škole.

praca na projekte

Pýtaj sa ich, čo si o projekte myslia, buď otvorený/-á aj negatívnemu feedbacku a načúvaj, čo ti hovoria. Ich pohľad ti pomôže projekt naškálovať a rozvinúť, no zároveň ti vie ušetriť množstvo času venovaného niečomu, čo v skutočnosti nemusí fungovať.

Sprav si výskum a zisti, či už podobný projekt neexistuje. Choď za hranice Slovenska a inšpiruj sa tým, ako sa veci robia inde. Za tie stáročia, čo ľudstvo existuje, už toho bolo veľa vymysleného. Nevychádzaj len zo svojich pocitov, naštuduj si podklady a dáta. Vyskúšaj si svoj projekt v malom, otestuj jednoduchý prototyp a zistíš, aká je reakcia.

Pomôžeme sa ti stať tým, čím chceš, bez ohľadu na odbor, ktorý študuješ. Prihlasovanie do Nexteria Leadership Academy je otvorené. Ak máš 18-23 rokov a si z okolia Bratislavy či Košíc, prihlás sa ešte dnes!