Nebolo to tak veľmi dávno, keď životopis bol vlastne len dlhšia slohová práca. Obsahoval rôzne dnes už nepotrebné informácie. Museli sme v ňom uviesť, kde pracujú naši rodičia, koľko máme súrodencov, aký je náš pôvod a aké je naše politické zmýšľanie. Doba sa zmenila. Prečítaj si článok a zisti, čo sa ti bude pri hľadaní práce hodiť dnes.
Všetko sa zrýchlilo. Zlé jazyky hovoria, že už je zbytočné písať tieto veci do životopisu, lebo aj tak si o nás firmy všetky tieto informácie nájdu na sociálnych sieťach. Ale teraz vážne. Karty do života sa rozdávajú na začiatku hry. Pre študenta či študentku je paradoxne ukončenie strednej alebo vysokej školy ten začiatok. To je ten čas, kedy sa rozhoduje o tom, na ktorej štartovacej čiare začneme. Máme svoje konkrétne sny, ktoré sa splnia rýchlejšie alebo pomalšie. Záleží to aj od toho, aký dobrý “džob” si nájdeme. Treba mať pri tom šťastie? Trochu. Budovanie kariéry je ale dlhodobá a sústredená práca a úspech dosiahnu väčšinou tí, ktorí sú pripravení.
Po 25 rokoch tejto naozaj zaujímavej práce som sa rozhodol založiť občianske združenie Múdry pes a všetky moje skúsenosti odovzdávať študentom, ktorí sa chystajú na pracovný trh, alebo už na ňom nejaký ten rok sú, ale rozmýšľajú o zmene.
Ľubomír Dranga (autor článku) pri prezentácii krokov potrebných pred vytvorením CV
1. Životopis nie je školská úloha, ktorú treba rýchlo vyriešiť
Životopis je jeden z najdôležitejších dokumentov nášho života, ale častokrát chceme mať túto povinnosť rýchlo za sebou. Nájdeme si na internete nejaké šablóny a napasujeme do nich svoje informácie. Často si zamieňame CV s úradným formulárom a snažíme sa tam viac menej pravdivo doplniť fakty o nás. Určite takto pripravený životopis bude personalistu o nás informovať, ale aj s takýmto životopisom zaujmene?! A prečo píšeme a posielame takéto nezaujímavé životopisy? Nechce sa nám nad sebou úprimne zamýšľať. Bojíme sa pozrieť do seba.
Absolventi strednej alebo vysokej ešte nemajú toľko skúsenosti a preto sa aj tebe možno zdá, že tam nemáš čo napísať. Ale to je omyl. Častokrát som mal konzultáciu s absolventom, ktorý prišiel za mnou s takmer prázdnym listom a po hodine rozhovoru odchádzal spokojný s množstvom aktivít, ktoré dopísal do svojho CV. Vecí, o ktorých ani netušil, že budú potencionálneho zamestnávateľa zaujímať. Odporúčam sa najprv dobre zamyslieť, porozprávať so svojím okolím ako nás vníma a až potom ho napísať. Prekonzultuj si svoj životopis s profesionálom. Toto je moja prvá rada pre teba a možno to bude tvoja najlepšia investícia života.
„Naša nepripravenosť na pohovor znamená istotu straty času pre personalistu aj pre nás.”
2. Dôkladná príprava pred pohovorom je základ
Podceňujeme prípravu. Vo všeobecnosti je to tak. U športovcov pred samotným výkonom to má fatálne následky. Odtrhnutý alebo natiahnutý sval. Ak prichádzame na pohovor, tak naša nepripravenosť znamená istotu straty času pre personalistu aj pre nás. Toto je asi prvá vec, ktorú si personalista „očekuje”. Je to škoda, pretože niekedy naozaj stačí pár minút – pozrieť si čo firma, kde chceme pracovať, vyrába, aké má plány, aké má posledné úspechy… a ešte ako sa presne ten personalista, u ktorého máme pracovný pohovor vlastne volá.
študenti pracujúci na príprave projektu
3. Neboj sa pochváliť a ukázať, čo vieš
Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Pri pracovnom pohovore to platí rovnako. Ak si vytvoril dobrý reklamný projekt, ak si zorganizovala úžasný event, zober si dokumentáciu so sebou a pochváľ sa. Ak si vytvoril vlastný malý model auta, tak ho na pracovnom interview ukáž. Tam skromnosť nemá miesto. Ale veľa toho so sebou neber, aj tu zároveň platí známe heslo „menej je viac.”
„Personalisti sa radi stretávajú s kandidátmi, ktorí môžu priniesť do ich firmy optimizmus.”
4. Pozitívne CV a pozitívny prístup = pozitívny výsledok?
5. Buď aktívna, aktívny aj na LinkedIne
kariérny event Night of Chances na FIIT v Bratislave
6. Čo chce od nás personalista pri pohovore počuť
Najčastejšie je tá chyba v tom, že sme sa hlásili na miesto, na ktoré sme v skutočnosti neboli presvedčení, že ho aj naozaj chceme a aj tá firemná kultúra a hodnoty firmy nás veľmi nenadchli. Personalista je profesionál, ktorý číta denne stovky rôznych životopisov a robí niekoľko pohovorov denne. On dokáže odhaliť naše pochybnosti. Jeho úlohou je vybrať takých kandidátov, ktorí budú úspešne pracovať v jeho spoločnosti niekoľko rokov.
„K získaniu dobrého džobu ti vedia pomôcť aj nové skilly, networking, osobný mentor či prax na reálnych projektoch.”
7. Sleduj online aj offline aktivity Night of Chances a Nexterie
Tip na záver:
Ak chceš pracovať na výnimočných pozíciách, ktoré na iných kariérnych portáloch nenájdeš, nenechaj si ujsť projekt Nexteria Jobs, ktorý v pravidelných intervaloch prináša čerstvú dávku zaujímavých pracovných ponúk pre mladých až k tebe domov.