Čo čaká Nexteriu? Aj to prezradil Marián Hudec, náš nový CEO

  1. Domov
  2. Blog
  3. Čo čaká Nexteriu? Aj to prezradil Marián Hudec, náš nový CEO

“Prostredníctvom programov Nexterie chceme pomôcť študentom zorientovať sa v dnešnom svete.” povedal nám nový CEO Nexterie, Marián Hudec. Rozprávali sme sa napríklad o tom, ako vníma dnešnú dobu, čo v ňom zanechali stretnutia s komunitou Nexterie, či o jeho výzvach na najbližšie obdobie. Prečítaj si rozhovor s novým lídrom.

Na LinkedIne si o tebe môžeme niečo, najmä pracovné, prečítať, no povedz nám, kto je Majo Hudec?

S manželkou máme 2 deti v predškolskom veku s veľmi malým časovým rozostupom medzi nimi, takže Majo Hudec je posledné roky v prvom rade zamestnaný otcovskými radosťami, občas aj starosťami. 🙂 Okrem rodiny sú pre mňa veľmi dôležití priatelia, najbližšie sa chystáme s jedným dlhoročným parťákom na Kilimandžáro. V živote potrebujem zdieľať, nie som sólo hráč. To platí aj o pracovnom živote, je mi prirodzené pracovať s tímom a mám rád, keď je pestrý a dopĺňa sa ako skladačka.

V akej životnej fáze Ťa zasiahla Nexteria? Ako sa k tebe dostala príležitosť byť novým CEO?

Prišlo to v čase, keď som fungoval na voľnej nohe, mal som veľa času aj slobody a potom som sa o ten prvý dar dobrovoľne pripravil. 🙂 Zazvonil telefón a dostal som otázku, či by som sa nechcel stretnúť a porozprávať o jednej ponuke. Ako som začal stretávať budúcich kolegov z Nexterie, postupne sa mi to stalo takpovediac “návykovým”.

Čo ti napadlo ako prvé, keď si sa dozvedel, že si bol vybratý ako nový CEO?

Bol som poctený ponukou. Nie je veľa organizácií ako Nexteria, s porovnateľne silnou ideou. Zvlášť v dnešnej dobe to vnímam ako príležitosť robiť veľmi užitočnú prácu pre našu krajinu a spoločnosť. Opýtal som sa svojich blízkych na názor a všetci mi to odporučili. Prevládali u mňa skôr praktické otázky, ako to zladiť, aby to mohlo čo najlepšie fungovať. Rozhodol som sa totiž, že začnem okamžite, aj keď to bola jednoznačne náročnejšia cesta.

“V živote potrebujem zdieľať, nie som sólo hráč.”

V Nexterii si momentálne niečo vyše dvoch mesiacov. Z čoho sa vykľula tvoja najväčšia výzva?

Od prvého dňa zdôrazňujem, že potrebujem personálne zastabilizovať a doplniť tím. Mám rád športovú terminológiu, potrebujeme mať najlepší možný tím a potom môžeme hrať veľké zápasy. Na niečom sa dá veľmi dobre stavať (zanietení a kompetentní kolegovia v Nexteria Leadership Academy a v Nexteria Global Hub), niečo sme museli od základov vyskladať (Night of Chances). Túto kombináciu považujem za výhodu. Na konkrétnom príklade Night of Chances vidím na jednej strane silnú obsahovú a hodnotovú kontinuitu, na druhej strane obrovské tvorivé nadšenie nového tímu.

Dlhé roky si pôsobil v biznise. Kde vidíš zo svojho pohľadu najväčší priestor na posun Nexterie?

Je toho viac, no poukážem aspoň na dve, o ktorých aj v týchto dňoch intenzívne premýšľam. Nexteria Leadership Academy je skvelý koncept, ktorý však potrebujeme oveľa viac etablovať v regiónoch. Slovensko sa bude zdravo rozvíjať, keď sa budú rozvíjať všetky jeho regióny. Aj mimo hlavného mesta nájdeme ambiciózne univerzity a šikovných študentov a študentky, nemali by sme na to zabúdať.

Ďalej, obrovským celospoločenským problémom sa stal tzv. brain drain, študenti nám húfne odchádzajú do zahraničia. Musíme si aj v Nexterii nanovo položiť otázku, ako tomu môžeme našou troškou predchádzať. Vidím tu priestor na posilnenie spolupráce s našimi partnermi a pri vytváraní nových projektov. Na rovinu, nielen ako manažér, ale ani ako občan sa na to nemôžem len tak pozerať.

Popri tom doplním, že pracujeme aj s verejným sektorom a zároveň máme v pláne ešte intenzívnejšie pracovať s našou vlastnou komunitou.

Ak by si bol dnes budúci vysokoškolák, čo by si robil, keby si mal to lákadlo v podobe odchodu do zahraničia?

Na úvod by som rád zdôraznil, že zahraničná skúsenosť je veľmi obohacujúca. Zažil som si to na vlastnej koži a veľmi veľa mi to dalo do ďalšieho pracovného a súkromného života. 

Ak by som však stál pred spomenutou otázkou, zaujímal by som sa o to, aké sú na Slovensku možnosti. Zameral by som sa nielen na vysoké školy, ale aj na ostatné rozvojové aktivity a tiež súkromné organizácie, ktoré sú na tomto poli aktívne. Pýtal by som si referencie od starších spolužiakov a samozrejme, pýtal by som sa aj ľudí, ktorí boli v zahraničí. Rozhodoval by som sa aj “vzťahovo”, je iné odísť napríklad na 1 rok a iné na dlhšie obdobie.

Aká je táto doba v porovnaní s tvojími školskými časmi? Čo je podľa teba v dnešnej dobe dôležité?

Je až neuveriteľné, ako sa to za to za tých 20-25 rokov zmenilo. Kedysi sme popri škole zväčša manuálne pracovali v zahraničí. Napríklad sme s kamarátom vo dvojici rozkladali lešenie na londýnskej stavbe. Nemali sme s tým žiadnu skúsenosť a nikto neriešil niečo ako bezpečnosť práce. Potom som riadil nočnú výrobu v pekárni, bez toho, že by na mňa niekto dohliadal, v Amerike som obsluhoval húsenkovú dráhu, z veľkej časti manuálne, teda s rizikom, že môžem urobiť aj vážnu chybu. Našťastie sa nestala. 

“Slovensko sa bude zdravo rozvíjať, keď sa budú rozvíjať všetky jeho regióny.”

Dnes majú študenti viac príležitostí venovať sa podstate veci, teda štúdiu, či už na domovskej univerzite alebo v rámci mnohých výmenných programov a ďalších rozvojových aktivít. Povedal by som, že teraz je dôležité správne si vybrať a nestratiť sa v tých všetkých možnostiach, ktoré im súčasný svet priniesol. V tomto to majú oni o dosť náročnejšie a aj prostredníctvom Nexterie chceme mladým pomôcť sa v dnešnom svete zorientovať.

Ako vnímaš komunitu študentov a študentiek Nexteria Leadership Academy? Aké myšlienky ti išli hlavou po interakciách s nimi?

Boli to inšpiratívne stretnutia, veľmi hlboké, ale na konci aj správne neformálne a príjemné. Od viacerých kolegov som počul: “Uvidíš, ako pri nich omladneš,” no naozaj som to pochopil, až keď som si našich študentov a študentky sám zažil.

Študenti a študentky NLA často hovoria, že sú so spolužiakmi a spolužiačkami hodnotovo veľmi podobní. Pri výberovom procese zohráva hodnotové nastavenie uchádzačov a uchádzačiek dôležitú rolu. Ako vnímaš hodnoty Nexterie ty a ktorá z nich ti je najbližšia?

Naše hodnoty vnímam ako zmysluplný celok, kde každá z nich má svoj veľký význam. Ak by si však predsa chcela konkrétne, poviem Víziu, lebo tá je základným prvkom každej organizácie, oceňujem, keď vieme, kam kráčame. A tiež Integritu, lebo bez nej by mi ani najlepšia vízia nedávala skutočný zmysel.

Marián Hudec (42)

  • pochádza zo Žiliny, dlhodobo žije v Bratislave,
  • v novembri 2023 prijal pozíciu CEO organizácie Nexteria,
  • v rokoch 2005-2023 pôsobil na rôznych manažérskych a riaditeľských pozíciách v spoločnostiach VÚB Banka, Medirex Group, FSM Group a naposledy vo vlastnej poradenskej spoločnosti DAM ADVISORY.