Na stretnutí s krajanmi

  1. Domov
  2. Blog
  3. Na stretnutí s krajanmi

Pani prezidentka SR, Zuzana Čaputová, si na stretnutie s krajanmi 16. 11. 2023 vybrala Slovenský inštitút, stánok pre kultúrnu diplomaciu. Medzi 35 Slovákov žijúcich v Prahe, ktorí rôznymi spôsobmi podporujú Slovensko, bol pozvaný aj člen dozornej rady Nexterie, Radoslav Tausinger.

Pani prezidentka si ako organizátorov podujatia vybrala dva spolky:


· Pražská kaviareň začala prepájaním občiansky zameraných krajanov v Prahe pri organizovaní verejných zhromaždení, verejných diskusií so zameraním na dianie na Slovensku. Rozšírila sa o kultúrno-umeleckú krajanskú obec v Prahe. A cez portál www.krajan.sk a pravidelný krajanský newsletter presiahla hranice Českej republiky a mapuje celý krajanský svet spolu s riešením krajanských problémov aj za spolupráce so štátnymi úradmi.

· Srdcom doma už niekoľko rokov pomáha Slovensku zapojiť čo najviac voličov, aby sa zúčastnili volieb na Slovensku, hoci sú v čase volieb v zahraničí. Začalo to vytvorením vlastnej aplikácie na registráciu voličov a následnej online kampani. V posledných voľbách vytvoril štát vlastnú aplikáciu, kde sa zohľadnili pripomienky a návrhy na zlepšenie zo strany Srdcom Doma a počas volieb už prebiehala naplno spolupráca medzi neziskovým sektorom a štátnym sektorom.

„Ďakujem za pozvanie, veľmi si to cením.“ Radoslav Tausinger