Ako vidí Nexteria Leadership Academy absolvent Valerián Lukačko

  1. Domov
  2. Nezaradené
  3. Ako vidí Nexteria Leadership Academy absolvent Valerián Lukačko

Nexteria Leadership Academy (NLA) má v tomto čase už viac ako 250 absolventov a absolventiek. Mnohí a mnohé z nich sa doteraz stretávajú, sú súčasťou našej širokej komunity, prípadne spolupracujú na vlastných projektoch. Náš alumni Valerián Lukačko úspešne ukončil program NLA pred troma rokmi a stále je s nami aktívne prepojený. Prečítaj si, čo mu dala NLA a čo si z nášho programu odniesol. Inšpiruj sa!

Kedy si študoval v Nexteria Leadership Academy? Pracuješ teraz?

Študoval som 2017 až 2020, mali sme promócie online, lebo akurát zúrila pandémia. Čiže to bolo 3 roky dozadu. Pracujem, mám 30 rokov a snažím sa podnikať. Vytvárame psychologičku, ktorá by fungovala na báze umelej inteligencie a demokratizovala by tak prístup starostlivosti o mentálne zdravie. Rozprávaš sa cez text, neskôr máme ambíciu pridať aj video. Na konci nebude živá psychologička-človek, ale psychologička-umelá inteligencia. Tým, že to nie je človek, tak to vieme robiť oveľa lacnejšie.

Zaujímavé. Nechýba tomu ľudský prístup, že si sadneš do kresla a rozprávaš sa so živou osobou?

Samozrejme, že to nebude 1:1, ale ak si to porovnáme, tak za 10-násobne nižšiu cenu môžeš mať takúto službu dostupnú. Zároveň nemusíš zdieľať svoje pocity s cudzou osobou a tiež máš prístup 24/7.

Už sa ti to nejak aj odrazilo na klientoch?

Projekt máme v pilotnej fáze, otestovalo ho niekoľko ľudí, čo vyzerá nádejne a ideme ďalej. Napríklad v USA stojí psychológ 100 dolárov na hodinu a nie každý si ho vie dovoliť a hlavne na takých ľudí by sme chceli cieliť. Určite by sme to chceli certifikovať orgánmi ako FDA a zároveň robiť klinické štúdie, že to naozaj reálne funguje, podobne ako keď sa porozprávaš s ľudským psychológom.

Akú vysokú školu si vyštudoval?

Vyštudoval som žurnalistiku, bakalára v Prahe a magistra na Univerzite Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia som sa prihlásil do NLA a v auguste som nastúpil. 

Ktorý druh kurzov a workshopov si mal ty rád?

Prvý kurz, ktorý mi veľa dal, bol MBTI, o type osobnosti kedy som zistil, že veci ktoré sa v živote dejú, nie sú úplne zlé. Keď som bol s bývalou priateľkou na dovolenke a mali konflikt, vedel som sa pozrieť na to, prečo sme mali konflikty, lebo sme iný typ osobnosti. Ja mám rád voľnejšie veci a ona to potrebovala naplánované.

Druhý kurz, ktorý bol pre mňa najväčšia špička, bol 7 návykov vysoko efektívnych ľudí. 4-dňový workshop, ktorý sa volá presne ako tá kniha, ale ide sa veľmi do hĺbky.

Taktiež ďalšia super vec bol Letný Leadership Camp medzi prvým a druhým ročníkom, kde sme mali facilitovaný program s tým, že na mieste nebol ani GSM signál. Preto to bol veľmi intenzívny zážitok, ktorý mi pomohol spoznať samého seba. Bol rozdelený na dve časti, prvá bola o sebapoznaní a druhá viac o vlastnej tímovosti. Radili nám potom, že 2 týždne po tomto pobyte nemáme robiť žiadne zásadne rozhodnutia. No a nepochybne ďalšia hodnota je určite komunita, viem, na koho sa obrátiť, ak budem potrebovať pomôcť a tak sa zvyšuje šanca, že uspejem a vyriešim svoj problém.

… preto to bol veľmi intenzívny zážitok, ktorý mi pomohol spoznať samého seba

V NLA ste študenti a študentky dosť rôznorodí ako komunita, vnímaš to ako benefit?

Beriem to ako benefit, že NLA nie je jednotvárna. Čo nás spája, je, že chceme pracovať na sebe a zmeniť svoje okolie a celkovo Slovensko k lepšiemu. U nás bol ročník aj vekovo pestrý od 17 do 25 rokov. Pravidelne sa stretávame, ale teraz skôr one on one, cez alumni meetup, alebo na rôznych eventoch. Bratislava je veľmi malá, čiže ak pôjdeš na pár eventov, tak stretneš polovicu Bratislavy.

Čo bola tvoja hlavná motivácia? Čo bolo tvoje prečo?

Teraz by som povedal, že ego. Je to Leadership Academy a chcel som vidieť, či patrím medzi lídrov a Nexteria mi pomohla k väčšej pokore. Hľadám ľudí, kde zapadnem. Keď sme boli zo žurnalistiky na káve, tak 2 hodiny sa tam ľudia okolo mňa rozprávali o tom, aké seriály pozerali a ja som ich pozeral veľmi málo. Mal som problém pridať sa do konverzácie. Potom prišla Nexteria a tu sme riešili témy, do ktorých som sa vedel okamžite zapojiť, bol som aktívny a snažil som sa robiť aj rôzne iné veci. Zrazu som mal vo svojom okolí ľudí, s ktorými som sa mohol porozprávať na rôzne témy. Čiže v Nexterii som sa necítil divne za to, že nepozerám seriály. Okrem iného 🙂

… v Nexterii som sa necítil divne za to, že nepozerám seriály. Okrem iného 🙂

Mladí ľudia sa boja toho, že nebudú stíhať. Popri škole či brigáde ešte stíhať aj NLA. Ako to je?

Program v NLA je dosť flexibilný. Nikto ťa nebude nútiť sedieť na každom workshope, čiže si to vieš zariadiť. Musíš sa pozrieť do kalendára a povedať si, či vieš aj niečo zo svojho programu obetovať. Či ti to dá väčšiu hodnotu ako to, čo máš v pláne. Či chceš ísť na pizzu, alebo na výlet, alebo radšej na nejaký inšpiratívny workshop. Je to zároveň ako investícia, že sa ti tvoj čas a energia potom vráti. Stážistka na marketingu a zároveň prváčka v NLA Dominika to mala tak, že začala študovať dve školy a popri tom mala aj u nás polovičný úväzok, ešte brigádu a teraz po pol roku zistila, že si chce nechať len NLA a jednu školu.

Ako je to v praxi, treba do toho veľa vkladať a robiť aj niečo doma?

Veľa sa dialo na stretnutiach. Občas si bolo treba na kurz niečo pripraviť vopred alebo pri projektoch v praxi, ale z toho dostal človek pridanú hodnotu. Nebolo to ako domáca úloha a zároveň bolo všetko založené na dobrovoľnej báze. Platí, že čo dáš, to z toho dostaneš.

Ako si to mal s projektami v praxi a ktorý bol tvoj obľúbený?

Mal som dokopy tri. Jedným bol Slovak Telekom v prvom ročníku, kde sme riešili marketingovú kampaň pre mladých ľudí. Pri projekte s Tatra bankou na finálnu prezentáciu prišiel CEO aj vedúca HR oddelenia a písala si poznámky o našich výstupoch. Projekty v praxi majú preto veľkú hodnotu.

Prax považujú študenti a študentky za kľúčovú. Máš pocit, že je v NLA veľa praxe, nielen teórie?

Workshopy boli viac o teórii, ale mali pre mňa obrovskú hodnotu. Mohol som si potom všetky nadobudnuté skills vyskúšať v praxi. Na workshopoch som mal viac pocit, že sa učím niečo nové, zatiaľ čo pri projektoch v praxi som cítil, že je tam viac prínos pre danú firmu.

„Cítil som, že som prínosom pre firmu.“

Spolu meníme Slovensko. Máš pocit že to aj tak naozaj je?

Myslím, že áno. Keď sa pozriem na mojich spolužiakov, tak napríklad Terka Lukáčová rozbehla organizáciu DASATO Academy, druhý spolužiak z Julian Gerhart je zo Zmudri, kde robia dôležitú prácu – učia študentov kriticky myslieť.

Našiel by som veľa príkladov ľudí, ktorí už dnes menia Slovensko k lepšiemu v nejakej miere. Stále podľa mňa bude pozitívny dopad narastať, ale už teraz ľudia dosahujú výsledky. Tak o 10 rokov to podľa mňa bude viditeľné ešte omnoho viac.

Zrejme je jedno, v ktorej sfére sa uplatníš, ak si naskillovaný človek so správnymi hodnotami. Do firmy prídeš a prinesieš hodnotu, aby sa na ten svet pozerali lepšie. Aby na významných pozíciách sedeli hodnotovo správni ľudia. Čo pre teba znamená slovo líder, a aké sú hodnoty, s ktorými sa najviac stotožnuješ?

Mne sa veľmi páčilo, že dodnes máme čet na FB a ktokoľvek sa niečo spýta, tak do minúty mal problém vyriešený od založenia s.r.o. až po poradenie s marketingovou kampaňou, až po požičanie stanu na festival. Veľmi sa mi páčilo, že keď niekto pomohol, nečakal niečo naspäť. Druhá časť líderstva, že na chate sme nepotrebovali robiť rozpis úloh na raňajky a podobne. Každý sa zapojil a nikto sa nepozeral na to, že tamten neupratuje s nami, ale on zas potom s niečím iným pomohol. V Nexterii to nie je len o tom, že sa rozprávame o hodnotách, ale že sa nimi aj snažíme žiť. Stále sme mali hodnotu na každý týždeň, ktorú sme žili. To nie je tak ako v niektorých firmách, že sa vylepia hodnoty na stenu a tam to končí. V NLA sa nimi chceš riadiť.

V Nexterii to nie je len o tom, že sa rozprávame o hodnotách, ale že sa nimi aj snažíme žiť. Stále sme mali hodnotu na každý týždeň, ktorú sme žili.

Bezpečné prostredie je téma, ktorá rezonuje aj u nás a veľmi nám v NLA na ňom záleží. Ako to ty vnímaš, cítil si sa tu bezpečne?

Pre mňa malo veľkú hodnotu napríklad po tej udalosti na Zámockej, že Nexteria zorganizovala debatu, kde sme sa vyjadrili o tom, ako vieme pomôcť ľuďom z LGBTI+ menšiny. Zároveň to vytvára pocit bezpečia v tom, že nie je to len táto menšina, ale zároveň keď bude do budúcna ohrozená iná komunita či skupina, viem, že Nexteria sa to bude snažiť riešiť.

Sleduješ asi slabé a silné stránky. Aké sú tvoje silné stránky, ktoré si nevedel, že ich máš a počas NLA si ich objavil?

Aj samotný výberový proces mi dal veľa, že sme boli ako skupina a mali sme riešiť zadanie, kde sme mali dve cvičenia a potom sa pýtali, že koho ste vnímali ako najväčšieho lídra v skupine. Štyria zo šiestich povedali moje meno a ja som si to ani neuvedomoval. Snažím sa zamyslieť aj nad stratégiou a víziou, čo je náš spoločný cieľ a zrealizovať ho.

Nechýba ti novinárčina?

Ja som sa venoval písaniu článkov cca 5 rokov. Z tejto branže som odišiel s tým, že ma to nenapĺňalo a chcel som robiť niečo viac, ako len písať článok o hokeji. Chcel som sa posunúť niekam, kde mi to bude dávať väčší zmysel.

Čo by si odporúčal naším uchádzačom a uchádzačkám?

Nič nedáš za to, že podáš prihlášku. Veľa mi dal samotný výberový proces, že som sa zamyslel nad tým, čo bol môj najväčší úspech. Čiže aj keby ma nezobrali, tak samotný výberový proces prináša hodnotu. A aj keď ťa zoberú a po prvom semestri náhodou zistíš, že to nedávaš, aj to je v pohode. Ale ľudia ťa potiahnu, aby si nič nevzdal.

A čo hovoríš na mentoring či guide program?

Môj mentor bol Michal Meško, seniorný biznisový človek, s ktorým som išiel na kávu a prišiel som s nejakými 5 významnými problémami a 3 mi vyriešil priamo na mieste a na ďalšie 2 navrhol experiment, ako si to viem validovať a či ísť doľava alebo doprava, že len 1 káva s ním mala pre mňa hodnotu celého semestra, takže veľmi mi to pomohlo. Malo to veľký pozitívny dopad na ďalšiu podnikateľskú kariéru.

Všetci sme ako jedna veľká komunita a snažíme sa zmeniť Slovensko k lepšiemu. Opäť je to o tom, že každý prispieva najlepšie, ako vie a snaží sa rozvíjať ľudí. Ak niekoho stretnem a poviem, že som z Nexterie, väčšinou tento brand ľudia poznajú.