Kam po strednej škole? Čo popri výške? Praktické rady priamo od študentov

Obdobie stužkových je definitívne preč a ty si uvedomuješ, že jedna časť tvojho života, zvaná stredná škola, sa pomaly končí. Začína ťa prenasledovať neľahká, no celkom dôležitá otázka – kam ďalej? 

  • Možno uvažuješ nad štúdiom na vysokej škole, no nevieš pre ktorú z toho množstva škôl sa máš rozhodnúť, 
  • možno preferuješ prax a máš pocit, že na výške ju nezískaš 
  • a možno, že štúdium na Slovensku ti nedáva až taký zmysel a jedinou cestou ako dosiahnuť viac, je podľa teba štúdium v zahraničí. 

My ti teraz ukážeme, ako si môžeš pri výbere škôl pomôcť a ako zistíš, ktorý odbor je pre teba ten pravý. Taktiež zistíš, že kvalitné a praktické vzdelanie sa dá získať aj na Slovensku. Neveríš? Čítaj ďalej.

V tomto blogu sa dozvieš: 

  • Kam po strednej
  • Aké sú výhody vysokej školy v porovnaní s praxou
  • Ako si správne vybrať výšku
  • Čo robiť popri vysokej škole na Slovensku

Nevieš sa rozhodnúť, ktorý odbor študovať?

Sadni si za stôl a zapíš si všetky predmety, ktoré ťa v škole bavia. Následne píš aktivity či predmety, ktoré ťa bavia popri škole, alebo ťa lákajú a zatiaľ si si ich nemal možnosť vyskúšať. Napíš si k daným predmetom a aktivitám profesie, ktoré sa ti s nimi spájajú. Potom sa zamysli, či si vieš predstaviť, že by daná profesia bola tvojou prácou. Kreativite sa medze nekladú, no aby si sa vyhol nerealistickým predstavám o svojom ”dream jobe”, poinformuj sa o ňom čo najviac, a ak sa dá, zaži ho v praxi.

Nikto nepovedal, že toto tvoje rozhodnutie je vytesané do kameňa a už ho nikdy nebudeš môcť zmeniť. Ak sa však teraz dôkladne zamyslíš nad svojou budúcnosťou, minimálne si ušetríš čas štúdia a budeš sa vzdelávať v oblasti, ktorá ťa skutočne baví. Ak si svoje rozhodnutie potrebuješ ujasniť, aj na internete máš k dispozícii testy, ktoré ťa v tvojom rozhodnutí môžu utvrdiť. Medzi ne patria testy osobnosti RIASEC alebo MBTI, ktoré ti pomôžu v spoznaní samého seba a tvojich silných stránok. 

Rozmýšľaš nad štúdiom v zahraničí?

Ak sa chceš už popri škole posúvať vo svojom odbore a zároveň získavať kvalitné vzdelanie, nemusíš ísť študovať do zahraničia. Dá sa to aj na Slovensku. Samozrejme, najviac fakúlt a možností sa nachádza v našom hlavnom meste. Na stránke portalvs.sk si môžeš vyhľadať všetky alternatívy univerzít, fakúlt a jednotlivých odborov. A k výške si môžeš pridať aktivity, ktoré ťa posunú vpred a vďaka ktorým získaš cenné skilly aj prax na reálnych projektoch, tak ako v zahraničí. Viac sa dočítaš v tomto článku už o chvíľu.

Ak si školu vyberáš na základe kvality, nezabudni si pozerať overené rebríčky univerzít a taktiež sa pýtať na názor ľudí, ktorí na danej škole študovali, alebo študujú. Ak takýto kontakt nemáš, využi možnosť dní otvorených dverí, či napíš priamo na študijné oddelenie fakulty. 

Škola vs. prax

Mnohí študenti vysokej školy bývajú sklamaní z malého množstva praktických skúseností, ktoré si po skončení štúdia so sebou odnášajú. Je potrebné si uvedomiť, že škola ti dáva teóriu, ktorú ale môžeš pretaviť do praxe už popri škole a naberať tak nové kariérne skúsenosti skôr, ako školu skončíš. Ako však na to?  

Ak patríš k študentom, ktorí chcú na sebe pracovať už popri škole, a tým predbehnúť ostatných, máme pre teba dobrú správu: dnes máš veľa možností rôznych stáží či kvalitných programov, ktoré ťa posunú vpred už popri škole (ich zoznam nájdeš na konci tohto článku). Ak ťa nebaví sedieť na zadku, pridaj sa do organizácií, ktoré ťa zdvihnú zo stoličky, nakopnú ťa v sebarozvoji a vženú nový kyslík aj do tvojho CV-čka.

Na Slovensku je hneď niekoľko programov, ktoré ťa vedia raketovo posunúť vpred, poskytnúť ti prax, osobného mentora a obklopiť ťa šikovnými a inšpiratívnymi ľuďmi s rovnakým drivom. Nestrácaj čas a nájdi si svoju komunitu, v ktorej budeš rásť už popri škole. To je najlepšia rada, akú ti vieme dať. 

Čo popri výške?

Jedným z top rozvojových programov na Slovensku je 3-ročná Nexteria Leadership Academy, ktorá spája mladých ľudí z rôznych odborov, prepája ich s profesionálmi z praxe a cez workshopy, kurzy či diskusie ich vzdeláva a posúva vpred. Je to program, pre ktorý sa oplatí študovať doma na Slovensku a mal by si o ňom vedieť aj ty. Študenti NLA najviac oceňujú projekty v praxi, kde sa naučia tímovej spolupráci priamo v top firmách ako Accenture, Tatra banka, Telekom, Websupport, Slido a ďalšie, či projekty v top neziskovkách. Okrem praxe sú súčasťou štúdia nadupané kurzy a workshopy zamerané na sebarozvoj, zaujímavé diskusie s inšpiratívnymi osobnosťami Slovenska a tiež skúsení osobní mentori, ktorí študentom pomáhajú rásť. A hlavne – v NLA si súčasťou komunity aktívnych mladých ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú a ktorým na Slovensku záleží a chcú ho svojou činnosťou meniť k lepšiemu.

Vieš o tom, že najnovšiu apku Tatra banky pomohli navrhnúť študenti NLA? A ich riešenia pre mesto ocenil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo? Program NLA je navrhnutý tak, aby bol perfektnou kombináciou k vysokej škole a dopĺňal ju. Zároveň je alternatívou pre tých, ktorí rozmýšľajú o štúdiu v zahraničí. Namiesto neho si k vysokej škole na Slovensku môžu pridať program NLA, ktorý je flexibilný a pomôže im, nech študujú čokoľvek. Ak si z Bratislavy a okolia, neváhaj a prihlás sa čo najskôr. Ak to máš do Bratislavy ďaleko, pozri si aj nový online program Nexteria Lab, ktorý môžeš absolvovať z ktoréhokoľvek kúta Slovenska.

Poď na cestu okolo seba 

Chceš objaviť svoje silné stránky, ujasniť si budúcnosť a posunúť sa vpred? Získať nové zručnosti, skúseného osobného mentora či prax v super firmách? Prihlás sa teraz do Nexteria Leadership Academy v Bratislave – vyplň krátku prihlášku a staň sa súčasťou skvelej komunity. Prihlasovanie práve prebieha. Viac o programe NLA, ktorý už 12 rokov pripravuje pre aktívnych mladých ľudí na Slovensku nezisková organizácia Nexteria, nájdeš tu: nexteria.sk/nla. Neváhaj, počet miest je limitovaný, program začína v septembri 2021

Tip na záver

Ak si sa dočítal až sem, určite ťa zaujímajú aj ďalšie možnosti a organizácie, o ktorých by si mal vedieť. Preto nevynechaj tento článok Denníka N, v ktorom sa dozvieš o ďalších 12-tich aktivitách, ktoré stoja za to.

Držíme ti palce pri rozhodovaní a veríme, že si vyberieš nielen správny odbor pre teba, ale aj tú pravú aktivitu popri škole. Lebo škola dnes už nestačí a šťastie praje aktívnym a pripraveným!

Katka a Terka, študentky Nexteria Leadership Academy

2020-12-04T00:45:45+01:00