Týchto 7 novoročných predsavzatí ťa zaručene posunie raketovo vpred!

  1. Domov
  2. Blog
  3. Týchto 7 novoročných predsavzatí ťa zaručene posunie raketovo vpred!

Máme tu nový rok 2019 a k nemu patrí aj dávka novoročných predsavzatí. Ak si tie svoje ešte nenašiel/a, tu sú tie najlepšie tipy, ktoré pre teba vybrala Terezka Lukáčová, študentka Nexteria Leadership Academy. Dať si záväzok na nový rok ťa núti zlepšiť sa vo veciach, v ktorých chceš napredovať. Dodržať svoje predsavzatia je častokrát veľmi náročné, avšak dnes môžeš urobiť svoj prvý krok. My ti ukážeme ako!

(foto: promócie v Nexteria Leadership Academy)

1. Nájdem si mentora

Mentoring má niekoľko výhod. Mentor je človek, ktorý má veľa skúseností a ochotu predať ti svoje rady do tvojho osobného, študijného a kariérneho života. Poradí ti, čo robiť a čo naopak nie. Mentor ti pomáha nájsť svoj cieľ a motivuje ťa k jeho dosiahnutiu, pretože sám si prešiel podobnou a častokrát veľmi náročnou cestou. Čo môže byť zlé na tom, keď ti niekto skúsenejší pomáha robiť kroky vpred a pozerať sa na veci z iného pohľadu? Určite lepšie, ako by si to robil len ty sám, sama. 

(foto: učíme sa od úspešných)

2. Budem proaktívnejším

Robiť niečo naviac sa ti v dnešnej dobe naozaj vyplatí. Proaktivita je preberanie iniciatívy a zodpovednosti v situácii, ktorá sa ti nepáči, alebo máš jednoducho inovatívny nápad na jej zlepšenie. Naša spoločnosť trpí rôznymi problémami, avšak ty môžeš prísť s riešením na konkrétny problém. Môžeš meniť vzdelávanie informatiky na základných školách na Slovensku, alebo sa môžeš proaktívne zúčastniť protestu a vyjadriť svoj názor či chopiť sa vybranej dobrovoľníckej aktivity.

(foto: dobrovoľníci a dobrovoľníčky z NLA)

3. Spoznám nových inšpiratívnych ľudí

Mať kvalitný network ľudí, na ktorých sa môžeš spoľahnúť či obrátiť, je dnes naozaj vzácne. Každý máme svoj určitý okruh ľudí, v ktorom sa cítime dobre. Čo tak spestriť si ho novými inšpiratívnymi mladými ľuďmi, ktorí ti okrem skvelých vzťahov, môžu pomôcť v tvojich projektoch a prepojiť ťa na ďalších zaujímavých ľudí? Toto ti môže úplne zmeniť život.

(foto: NLA študenti a študentky)

4. Žiadna prokrastinácia

S prokrastináciou bojujeme všetci. Pri učení si radšej pozrieme seriál a zistíme všetky novinky na sociálnych sieťach. Dá sa s ňou však pracovať a okrem potrebného oddychu stihnúť urobiť za deň všetky naplánované povinnosti a aj tie, do ktorých sa ti teda naozaj nechce. 

  • Ako na to: 
  1. Spíš si list povinností, ktoré musíš v daný deň stihnúť (tzv. TO DO list. Existuje naň aj veľa aplikácií, avšak ja preferujem mať to na papieri)
  2. Každé ráno začni povinnosťami, do ktorých sa ti chce najmenej 
  3. Rozplánuj si svoje povinnosti na konkrétny čas, kedy ich chceš urobiť 
  4. Prioritizuj, ktorá z povinností je najdôležitejšia, a ktorá je naopak najmenej dôležitá

Novoročný tip na knihu: 

Franklin Covey – The 7 Habits of Highly effective people

Petr Ludwig – Konec prokrastinace

5. Začnem pracovať na projektoch v zaujímavých firmách

Tvoriť projekt pre významnú firmu ako je Telekom, Tatra Banka či Accenture za pomoci jej top manažérov znie naozaj ako výzva či skôr sen, avšak pre teba môže byť skutočnosťou. Vďaka takémuto projektu si sám vyskúšaš či ťa baví viesť tím tvojich spolužiakov, spoznáš a naučíš sa aké to je, pracovať na reálnom zadaní a taktiež si rozšíriš svoj network o zaujímavých ľudí z firmy, v ktorej si možno vďaka tvojmu projektu nájdeš fantastickú stáž či rovno pracovné miesto.

(foto: realizácia projektu v praxi v Telekome, NLA)

6. Nájdem svoju víziu

Mnoho ľudí nehľadá a nemá zadefinovaný svoj cieľ. To je však chyba, pretože mať zadefinovanú svoju víziu ti pomôže pri rozhodovaní sa, či si zvoliť takú alebo onakú možnosť. Vďaka vízii vieš čo chceš a čo je pre teba dôležité. A oveľa ľahšie to aj dosiahneš. Toto je jedna z top vecí, ktorú mi štúdium na Nexteria Leadership Academy pomohlo vyriešiť.

(foto: kick-off  NLA, takto ťa uvítame už v septembri 2019)

7. Naučím sa nové skilly

Už vieš, že si máš manažovať svoj čas, prioritizovať svoje povinnosti, zadefinovať si svoju víziu, správne pracovať v tíme…, avšak nevieš, kde sa môžeš tieto veci naučiť ? Absolvuj rôzne prednášky, workshopy a diskusie zamerané práve na tieto témy. Nikto múdry na svet nepadol a preto ani ty nemusíš všetko prirodzene vedieť. Je však správne na sebe pracovať a dať si záväzok, že sa chceš zlepšiť a naučiť nové skilly. 

(foto: obľúbený workshop 7 habits of highly effective people s Mariánom Kolníkom, NLA)

Novoročný super tip:

Toto všetko môžeš nájsť na jednom mieste – v Nexteria Leadership Academy. Neváhaj a prihlás sa už teraz! Čím skôr sa prihlásiš, tým skôr môžeš na sebe začať pracovať. 

CHCEM ZISTIŤ VIAC

Nexteria Leadership Academy ti prináša overené skúsenosti z praxe, vedie ťa k budovaniu zručností a prepája ťa s praxou a významnými osobnosťami. Uč sa od úspešných a staň sa aj ty súčasťou pozitívnej zmeny na Slovensku. Sleduj nás na fejsbúku a príď na Nexteria Day 2019.

(foto: tímová práca je najviac, Nexteria Leadership Academy)

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

Terézia Lukáčová